Blog naukowy z Gliwic. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki pływania...

MANDALE I MUZYKA

Mandali od wieków używano do poprawy koncentracji i osiągnięcia duchowego oświecenia. Stanowią one geometryczne wzory utworzone przez koncentryczne formy skupione w punkcie centralnym. Poniżej znajdziesz dwie mandale. Sam możesz narysować inne, używając do tego celu różnych kolorów. Jak masz używać mandali?

Usiądź w odosobnionym, spokojnym miejscu, w wygodnej pozycji, ze świadomą intencją osiągnięcia stanu relaksu i koncentracji. Gdy skierujesz swój wzrok na środek mandali (tylko na środek!), zaczniesz się relaksować. Wpatruj się w środek mandali przynajmniej przez 5 minut (gdy na początku nie utrzymasz wzroku tak długo, nie przejmuj się, tylko w miarę swoich możliwości wydłużaj stopniowo czas). Po kilku sesjach z mandalami odkryjesz, że twoje zmartwienia i natłok myśli zniknęły. W takim stanie przystąp do nauki.

Odpowiednia muzyka jest w stanie wprawić twój umysł w stan czujności i koncentracji. Słuchanie właściwej muzyki w trakcie uczenia się powoduje, że:

– obniża się puls i ciśnienie krwi,

– zwalniają się fale mózgowe,

– relaksują się mięśnie.

Jaka muzyka jest najlepsza przy uczeniu się? Stwierdził to na podstawie licznych badań Bułgar Georgi Lozanow, który zainicjował badania nad przyspieszonym uczeniem się. Według niego najbardziej odpowiednia jako tło do uczenia się jest muzyka barokowa, takich twórców jak Bach, Haendel czy Vivaldi. Kup sobie kasetę z muzyka barokową i słuchaj jej po cichu, ze słuchawkami na uszach, w czasie uczenia się.

Z faktu, że prawa półkula kontroluje ruchy lewej ręki wynika zależność odwrotna: żeby pobudzić prawą półkulę (w przypadku leworęcznych nie ma jednoznaczności w tej kwestii), spróbuj pisać lewą ręką. Na początku będzie ci to przychodzić z wielkim trudem, pismo będzie koślawe, wręcz nieczytelne i może nawet będziesz się śmiać z samego siebie. No i o to chodzi, nauka powinna być przyjemnością. ZADANIE dla praworęcznych: Napisz lewą ręką swoje imię i nazwisko. Jakie masz odczucia, gdy czytasz to, co napisałeś? Swoje refleksje zapisz w dzienniku.

Jest to zdolność do tworzenia wizualnych wyobrażeń i manipulowania nimi, a zarazem najważniejsza metoda aktywacji prawej półkuli mózgowej. Z racji swej rangi, wizualne myślenie zostało szczegółowo omówione w rozdziale „Myślenie”. Co robić, aby obydwie półkule pracowały równolegle?

– 1. Ucząc się, słuchaj muzyki barokowej (prawa półkula) i równocześnie rób notatki (lewa półkula).

– 2. Zamknij oczy i stosując myślenie wizualne (prawa półkula), wyobrażaj sobie materiał, którego się uczysz, równolegle opisując słowami to, co widzisz (lewa półkula). Szczególnie wskazane przy powtarzaniu materiału.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.