Blog naukowy z Gliwic. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki pływania...

Niektóre rysy osobowościowe i związane z nimi strategie

W tym rozdziale spotkasz się z pewnymi typami osobowości i charakterystycznymi dla nich nawykami. Należy podkreślić, że nie istnieje taki człowiek, którego można by zakwalifikować do jednej tylko kategorii – wszyscy posiadamy w sobie rozmaite cechy osobowościowe, ewoluujące w nas przez lata. Osobowość jest czymś, z czym przychodzimy na świat, ale podlega także czynnikom zewnętrznym.

Jeżeli masz dzieci, przyznasz zapewne słuszność tezie, iż przejawiają one swoją osobowość już od najwcześniejszych lat. Jedno dziecko prześpi całą noc, podczas gdy inne będzie często płakać. Jedno jest ruchliwe, ciekawe i chętne do nauki, inne spokojne, ciche i rozwija się raczej wolniej.

W późniejszych latach wiele zależy od środowiska tychże dzieci. Jeżeli ruchliwość postrzegana jest jako cecha pozytywna, dziecko prawdopodobnie opanuje sztukę kanalizowania swojej energii w sposób pożyteczny. Jeżeli ruchliwość traktowana jest jako coś pożądanego (co dotyczy częściej chłopców niż dziewczynek), ale dziecko ma pełną swobodę ustawicznego manifestowania tej cechy, może się stać bardzo niesforne, gdyż będzie brakowało mu umiaru.

Jeżeli w przeciwieństwie do tego rodzice bądź nauczyciele określają takie „żywe” dziecko jako nadaktywne i nieznośne, może ono mieć różne kłopoty. Za przejawianie temperamentu spotyka je kara. Dziecko takie albo nauczy się swoją żywiołowość tłumić, albo zacznie ją przejawiać w sposób nie kontrolowany, prowokując tym samym dalsze represje. To z kolei spowoduje, iż będzie ono reagowało postawami zupełnie nie akceptowalnymi dla otoczenia, aż ostatecznie stanie się nieznośnym, małym łobuzem, za jakiego rodzice zawsze je uważali. Jest to klasyczny przykład samospełniającej się przepowiedni.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.