Blog naukowy z Gliwic. Zdobądź wiedzę z języków obcych, nauki pływania...

POTRAFIMY SPRAWIĆ, ŻE STANIEMY SIĘ SZCZĘŚLIWSI

Co dobrego dają ci złość i uraza? Czy przechowywanie ich zmienia coś na lepsze? Jakie skutki wywołały one do tej pory? Czy to naprawdę takie zabawne tkwić w potrzasku własnych złości, żalów? – Nie popuszczę, dopóki… nie przeproszą mnie. nie przyznają, że to oni popełnili błąd. w końcu mnie nie wysłuchają. nie zrobią tak, jak ja chcę. przestaną doprowadzać mnie do szału! itd… aż do znudzenia.

I nie pozwolę się im wywinąć, póki tego nie zrobią. Ale kto jest w tym wszystkim godny pożałowania i kto utknął na dobre w przeszłości? W ogrodzie zatrutym tego rodzaju trucizną nie może nic wyrosnąć. Dlatego zapisz sobie odpowiedzi na pytanie o zalegające złości i urazy i w trakcie pisania powiedz sobie: „Zostaw to!” Wyobraź sobie, że posuwając się naprzód wyrywasz po drodze wszystkie chwasty.

Pozostają jeszcze żale – z powodu tego, że coś zrobiłeś lub nie zrobiłeś. No cóż, jeśli nie zdążyłeś czegoś zrobić w zeszłym roku, zrobisz to w następnym. Będziesz miał kolejną szansę. Kiedy myślisz o poprzednim roku, zadaj sobie pytanie: „Czego żałuję?” Dopisz odpowiedź do listy z odpowiedziami na drugie pytanie. Następnie możesz zastanowić się, co z tego możesz wyznaczyć jako cel na następny rok.

Ale na razie przestań się nimi przejmować. I pamiętaj, że jedyna korzyść, jaką możesz mieć, to nauki z nich płynące. A patrząc na to z perspektywy, wiele tych doświadczeń – zarówno zapiekłych złości, jak i żalów – choćby nie wiem jak trudnych i bolesnych – potrzebnych nam było do dalszego rozwoju, wzbogacania naszej wiedzy i posuwania się naprzód.

Jedną z korzyści wykonywania tego ćwiczenia wspólnie z innymi jest ta, że doświadczenie innych osób jest dla nas dodatkowym bodźcem. W trakcie rozmów dowiadujesz się, w jaki sposób inni odpowiadają na pytania. Aby dać wam szansę poznania, jak robią to inni, podaję dwa przykłady odpowiedzi na nasze pytanie.

Pierwszą listę sporządził młody mężczyzna – zauważcie, że mieszają się na niej fakty i odczucia, zapisywane zgodnie z tym, jak pojawiały się w jego myślach. Pamiętajcie, że jeśli istnieje jakieś niepowodzenie bądź rozczarowanie, którego przyczyną jest ktoś inny, ale głęboko odczuwacie jego skutki, trzeba to także zapisać.

Drugi przykład to lista kobiety – można z niej wyczytać, że niektóre z wymienionych spraw są jej bardziej, a inne – mniej obojętne. To wynika ze sposobu, w jaki się wypowiada – który znakomicie oddaje mieszaninę niepowodzeń z ostatniego roku jej życia. Najważniejszą rzeczą jest, że znalazła czas, aby to wszystko przenieść na papier.

TO, CO DOTYCHCZAS OSIĄGNĄŁEŚ, JEST NAJLEPSZYM ŹRÓDŁEM INFORMACJI DLA CIEBIE

Kiedy wracasz myślą do minionego roku, znajdujesz tam nauki, które z wielu doświadczeń wyciągnąłeś, i takie, z których mógłbyś skorzystać. Najpierw weź pod uwagę te, które wykorzystałeś – musisz mieć dowód na to, że dzięki nim posunąłeś się naprzód. Nie bądź zbyt wymagający wobec siebie – jeśli myślisz, że czegoś się nauczyłeś, to tak w rzeczywistości jest. Ważne jest zwrócenie na to uwagi teraz – dzięki temu lepiej te nauki zapamiętasz i nie będziesz musiał uczyć się ich od nowa.

Istnieją też potencjalne, niewykorzystane nauki. Gdybyś tylko zrobił to inaczej. Gdybyś w ogóle tego nie robił. Gdybyś tylko zrobił to lepiej. Jakiej rady możesz sobie udzielić? Trzeba odrzucić poczucie winy i ciągłe oskarżanie się – uwolnij się z pułapki, trzeźwo oceń to, co zrobiłeś i w jaki sposób powinieneś to zrobić następnym razem.

Odpowiedź na pytanie trzecie daje ci znakomitą okazję, aby się czegoś nauczyć, wprowadzić zmiany, podjąć nowe wyzwania i zrobić to, na co od dawna masz ochotę. Co powinieneś zrobić inaczej następnym razem, aby zwiększyć swoje szanse na sukces? Co jest do tego potrzebne?

Aby zacząć odpowiadać na trzecie pytanie, niezbędne jest myślenie – pogłębione myślenie o tym, kim jesteś i w jaki sposób działasz. I nie chodzi tu o myśli, które pojawiają się w twym umyśle spontanicznie – ten rodzaj myślenia wymaga od twego umysłu solidnej pracy: przebij się przez mgłę i znajdź odpowiedzi. Zachęć swój umysł do pracy następującymi pytaniami:

– Jakie zmiany powinienem wprowadzić do swojego sposobu działania ?

– W jaki sposób mogę inaczej postępować?

– Jakiej rady mógłbym sobie udzielić?

– Czy muszę być bardziej zdyscyplinowany?

– Czy byłem dostatecznie uczciwy wobec siebie i innych?

– Czy dbam o siebie tak jak należy?

– Czy nie ociągam się z rozwiązywaniem trudnych problemów?

– Czy pozwalam, aby inni mnie wspierali? Czy słucham ich rad i biorę je pod uwagę?

– Czy w dostatecznym stopniu wspieram innych ludzi?

– Jakie nauki płyną dla mnie z mojej pracy? Czy jestem sprzedawcą, który powinien być bardziej aktywny? Kierownikiem, który powinien z większą uwagą przysłuchiwać się wypowiedziom innych? Przywódcą, który powinien precyzyjniej nadawać kierunek? Inspirować?

– Czy dostatecznie często mówię „ dziękuję ” ?

CO POWINNIŚMY ZROBIĆ I CO POWINNIŚMY ZROBIĆ INACZEJ

Jedną z największych motywacji, aby wyciągać nauki z naszych doświadczeń, jest wyobrażenie sobie, jaki to będzie miało wpływ na nasze otoczenie. Czasami nasza chęć pomagania innym może wzmacniać nasze postanowienie, aby zmienić swoje postępowanie.

Jednak zbyt często widzimy jedynie to, czego inni powinni się nauczyć. Wyobraź sobie ludzi, których znasz, i pomyśl, czego powinni się oni nauczyć. Nietrudno dostrzec, o ile łatwiejsze i bardziej udane byłoby ich życie, gdyby tylko…. Tymczasem to samo dotyczy ciebie.

Wobec tego wyobraź sobie, że jesteś kimś innym i patrzysz na swoje życie z pewnej odległości. I co widzisz, siedząc na brzegu rzeki swego życia? Co mógłbyś zrobić, aby ominąć skały i podwodne rafy? Jakie działania spowalniają, a nawet zatrzymują twój bieg?

Przyjrzyj się wszystkim dziedzinom swego życia: rodzina, praca, pieniądze, zdrowie, przyjaciele. Co widzisz? Popatrz na swoje zachowania w takich dziedzinach, jak: zdrowie, życie duchowe, służba społeczeństwu, wykazywanie się w pracy.

Unikaj osądzania siebie: nie jest ci to do niczego potrzebne. Staraj się myśleć znacznie bardziej obiektywnie – wciąż wyobrażaj sobie, że przyglądasz się z boku swemu życiu: i co widzisz? Co ci się w nim podoba? Co chciałbyś zrobić inaczej?

Zmień swoją przyszłość – przecież wiesz, że jeśli zmienisz tylko kilka ze swych sposobów postępowania, możesz radykalnie zwiększyć swoje szanse na sukces. Pomyśl tylko o jednej nauce płynącej z twojej listy. Jeśli wykorzystasz ją w następnym roku, jak wiele może ona zmienić w twoim życiu? Spróbuj wyobrazić sobie, jak postępujesz w nowy sposób, skorygowany w rezultacie zdobytej wiedzy. Pomyśl o potencjalnych korzyściach. Jeśli spożytkuję tę wiedzę…

Kiedy już wykorzystasz jakąś naukę w dalszym okresie swego życia, będzie to wspaniały prezent, jakiego nie dał ci do tej pory nikt. Nic też ci go już nie odbierze. Ani inni ludzie, ani recesja w gospodarce, ani pożar, ani nic innego.

Kolejny rok twego życia jest źródłem bezcennych informacji. Dowiesz się z niego o tym, jak zdobyć to, czego chcesz, więcej aniżeli z jakichkolwiek książek, filmów i audycji. Twoje doświadczenia całego roku obfitują we wspomnienia o sukcesach, podwyżkach, budowaniu pozytywnych związków z innymi ludźmi, zdobywaniu uznania, osiąganiu zadowolenia i poczucia spełnienia oraz dokonywaniu zmian, na jakich ci zależało. Co tego rodzaju informacje mówią ci na temat tego, jakim człowiekiem chciałbyś być?

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.