Roleta krzywo się zwija, co robić? Przyczyny i sposoby naprawy.

„Roleta krzywo się zwija” – to jeden z najpopularniejszych problemów, jaki zgłaszają nam nasi klienci. Wydawać by się mogło, że nie jest to zbyt poważna usterka, jednak potrafi ona znacząco wpłynąć na komfort użytkowania osłony.

Roleta krzywo się zwija

Jeśli roleta krzywo się zwija, traci przede wszystkim na swojej funkcjonalności, estetyce i trwałości. Nawet niewielkie odstępstwa od normy potrafią z czasem powodować przetarcia materiału i jego strzępienie się na krawędziach. Napięcia materiału powstałe na skutek krzywego zwijania się tkaniny, tworzą po bokach nieestetyczne “harmonijki” i utrudniają zaciemnienie wnętrza. Ponadto, jeśli taki problem utrzymuje się zbyt długo, może w przyszłości doprowadzić do trwałego uszkodzenia całej konstrukcji, czego następstwem będzie już tylko wymiana rolety na nową.

Dlaczego zatem roleta krzywo się zwija? Jak samemu spróbować poradzić sobie z taką usterką? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Roleta tkaninowa – jak jest zbudowana?

Zanim przejdziemy do problemu krzywo zwijającej się tkaniny, warto dowiedzieć się jak zbudowana jest roletka i z czego się składa. Wtedy łatwiej będzie nam zrozumieć jakie mogą być przyczyny krzywego zwijania się rolety i gdzie szukać źródła tej usterki.

roleta Amidex

Rodzajów rolet tkaninowych jest wiele. Niemniej jednak wszystkie składają się praktycznie z tych samych części. Są to: 

  • rurka nawojowa, do której przyklejony jest materiał
  • tkanina
  • belka obciążająca 
  • mechanizm sterujący
  • Kaseta i prowadnice (nie we wszystkich modelach)

Bez względu więc na to na jaki model rolety wewnętrznej się zdecydujemy, przyczyny i sposoby rozwiązania problemu krzywo zwijającej się rolety będą takie same. 

Dlaczego roleta krzywo się zwija? Przyczyny.

Z naszego doświadczenia wynika, że najczęstszą przyczyną krzywego zwijania się osłony są błędy montażowe. Mimo, iż zamontowanie takiej tradycyjnej rolety to bardzo proste zadanie, nawet tutaj może dojść do drobnych niepowodzeń. Mogą to być na przykład: krzywe przyklejenie kasety do ramy okna, złe zamocowanie jej uchwytów, czy krzywe naklejenie bocznych prowadnic. Każda z tych rzeczy ma ogromny wpływ na prawidłowe zwijanie się rolety.

Nieprawidłowy montaż to również złe wypoziomowanie całej konstrukcji. Tkanina nie będzie zwijać się prosto, jeśli roleta nie zostanie zamontowana idealnie w poziomie. Aby tak się stało warto przy montażu korzystać z poziomicy. Nawet jeśli wydaje nam się, że roleta wisi prawidłowo, w rzeczywistości może być inaczej. Wtedy nawet kilkumilimetrowa nieprawidłowość może skutkować tym, że roleta krzywo się zwija. Każdy obrót rolki nawojowej przesuwa tkaninę o pewną część milimetra. W skali całej długości materiału takie przesunięcie tworzy duży problem, bo materiał zaczyna w końcu zachodzić poza rurkę.

roleta krzywo się zwija

Kolejnym ważnym, niestety pomijanym powodem, przez który roleta krzywo się zwija, są zabrudzenia. Nawet niewielkie plamki mogą powodować złe układanie się tkaniny podczas podnoszenia i opuszczania rolety. Najczęściej są to tłuste ślady lub ślady po owadach. Niewyczyszczone, tworzą niewielkie nierówności na tkaninie, które po jakimś czasie również powodują jej krzywe zwijanie się na rurce.

Warto pamiętać, że roleta krzywo się zwija również przez jej niewłaściwe użytkowanie. Gwałtowne szarpanie łańcuszka podczas opuszczania i podnoszenia rolety, może prowadzić do uszkodzenia mechanizmu i powodować krzywe zwijanie się materiału.

Roleta krzywo się zwija – jak można temu zaradzić.

Po pierwsze, zawsze warto zacząć od sprawdzenia prawidłowego wypoziomowania. Jeśli okaże się, że przyczyną krzywego zwijania tkaniny jest zły montaż, możemy delikatnie zdjąć roletę i spróbować przymocować ją ponownie z użyciem poziomicy. Również skrzydło okna może nie układać się idealnie w poziomie. Wtedy należy je odpowiednio wyregulować.

Jeżeli za krzywe zwijanie się rolety odpowiadają zabrudzenia, możemy postarać się delikatnie je usunąć, pamiętając o tym, aby nie uszkodzić struktury materiału. Regularne konserwacje rolety mogą pomóc uniknąć wielu usterek, nie tylko krzywego zwijania się tkaniny. Jak zatem zrobić to krok po kroku?

roleta krzywo się zwija
  1. Ściągamy ogranicznik łańcuszka.
  2. Rozwijamy roletę na całą długość, aż do zobaczenia rurki.
  3. Delikatnie czyścimy wszystkie zabrudzenia przy pomocy wilgotnej szmatki.
  4. Powoli zwijamy roletę obserwując prawidłową liniowość.
  5. Zakładamy ogranicznik łańcuszka. Gotowe!

Jeżeli nie uda nam się usunąć zanieczyszczeń i roleta nadal zwija się krzywo, wtedy pozostaje nam już tylko wymiana tkaniny na nową.

Rolety tkaninowe Amidex skrojone na wymiar to mniej problemów.

Jeszcze jedną istotną kwestią w nieprawidłowym zwijaniu się rolety są jej wady fabryczne. Defekty fabryczne dotyczą najczęściej gotowych rolet, które możemy kupić w marketach. Z uwagi na fakt, iż takie rolety to produkcja masowa,  mogą w nich wystąpić mankamenty takie jak np. nieprawidłowości w profilu rury nawojowej. Jeśli rura nie będzie idealnie prosta to tkanina także nie będzie zwijać się prosto.

roleta krzywo się zwija

Równie częstym problemem marketowych rolet jest krzywe naklejenie materiału na rurę nawojową. Jeżeli materiał nie jest przyklejony do rury poziomo, to nie ma możliwości, aby przy podnoszeniu rolety tkanina nawijała się prosto. Wady mogą być obecne również w samej tkaninie, gdyż ta, używana w produkcji masowej, jest zazwyczaj cieńsza i słabszej jakości. Zbyt cienka tkanina może szybko ulec zniekształceniu i powodować problemy podczas zwijania.

Dlatego warto inwestować w rolety tkaninowe na wymiar. Nasze rolety Amidex produkowane są z dbałością o każdy najmniejszy detal. Dzięki temu całkowicie eliminujemy problem wad fabrycznych. Zapoznaj się z naszą ofertą tutaj.

Scroll to Top