Żaluzje pionowe, inaczej zwane verticalami, to osłona okienna najczęściej spotykana we wszelkiego rodzaju budynkach użyteczności publicznej. Dzieje się tak dlatego, że tego typu żaluzje doskonale nadają się do dużych przeszkleń, których w prywatnych posesjach jest stosunkowo niewiele. Niemniej jednak od jakiegoś czasu klienci coraz częściej wybierają je do swoich domów i mieszkań.
Żaluzje pionowe są niezwykle funkcjonalne i praktyczne, a ze względu na bogatą kolorystykę tkanin, stanowią także efektowną ozdobę okna. Wpasują się praktycznie w każde wnętrze. Z tego powodu verticale są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rolet materiałowych, bądź popularnych plis okiennych.
Czym zatem dokładnie są te osłony?
Co to są żaluzje pionowe?
Verticale to funkcjonalny system osłonowy, który przede wszystkim doskonale chroni przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczeń. Obrotowe lamele umożliwiają precyzyjne kontrolowanie ilości światła dziennego wpadającego do środka i z powodzeniem odcinają także dopływ światła sztucznego. Gwarantują prywatność i dają dobre zaciemnienie wewnątrz. Żaluzje pionowe to rozwiązanie idealne m. in. do szkół, hoteli, sal konferencyjnych, ale także do prywatnych domów i apartamentów.
Żaluzje pionowe – jak działają i jak je produkujemy?
Produkowane przez nas verticale składają się z szyny, w której umieszczone są wieszaki wraz z przytwierdzonymi do nich lamelami. Lamele na końcach wyposażone są w specjalne obciążniki i połączone ze sobą łańcuszkiem.
Szyna wyglądem przypomina najzwyklejszy karnisz, z którego zamiast firan, zwisają pionowe pasy. Taka szyna najczęściej montowana jest do sufitu, ściany lub do wnęki okiennej. Można przymocować ją zarówno do powierzchni poziomych, jak i skośnych, np na poddaszu. Sterowanie odbywa się w systemie ręcznym – za pomocą sznurka i łańcuszka. Szurek umożliwia płynne rozsuwanie i zsuwanie lameli na boki, łańcuszek służy do obracania pasów. Lamele obracają się o 360 stopni, dzięki czemu możemy ustawić je w najdogodniejszej dla nas pozycji. W ten sposób uzyskujemy dowolny stopień zaciemnienia wnętrza, zapewniając sobie poczucie intymności i komfortu.
Zalety żaluzji pionowych.
Podstawową zaletą verticali jest ich cena. Jest to jedna z tańszych opcji jeśli chodzi o osłony przeciwsłoneczne. Dlatego nawet w przypadku dużych przestrzeni, żaluzje pionowe wciąż kosztować będą stosunkowo niewiele, w porównaniu do innych alternatyw.
Żaluzje pionowe nadają się idealnie do zasłonięcia wielkich przeszkleń, w których niepraktyczne byłoby użycie bardziej tradycyjnych osłon. Ponadto, verticale z powodzeniem montować można w przestrzeniach o nietypowych kształtach, takich jak skosy czy łuki. Można również odpowiednio dopasować wysokość poszczególnych lameli w jednej żaluzji, aby całość wyglądała estetycznie np. w okolicach podwyższonego progu lub w przypadku okna połączonego z drzwiami balkonowymi.
Verticale znajdują też swoje zastosowanie nie tylko do przesłaniania okien, ale także jako sposób na rozdzielenie poszczególnych stref w pomieszczeniu. Przykładem mogą być biura, w których żaluzje pionowe często oddzielają od siebie stanowiska pracowników. Podobnie dzieje się w przychodniach, gdzie verticale osłaniają łóżka pacjentów i zapewniają im prywatność. Również w prywatnych domach z pomocą tego typu osłon łatwo oddzielić salon od aneksu kuchennego bądź zasłonić nieestetyczną wnękę spiżarni.
Dodatkowo, żaluzje pionowe pozwalają kontrolować poziom nasłonecznienia we wnętrzach, zachować w nich komfortową temperaturę oraz osłonić przed niechcianymi spojrzeniami. Oprócz tego są łatwe i wygodne w obsłudze, a także niesamowicie uniwersalne. Nadają się do każdego typu pomieszczeń, począwszy od budynków publicznych, poprzez szkoły, teatry i restauracje, na prywatnych budynkach kończąc.
Gdzie sprawdzą się verticale?
Jak pisaliśmy wcześniej, żaluzje pionowe idealnie nadają się do dużych przeszkleń i głównie tam montują je nasi klienci. Świetnie sprawdzają się w hotelach, salonach kosmetycznych, gabinetach lekarskich i w placówkach edukacyjnych. Jednak verticale nie zawsze muszą służyć jako przesłona okienna. Ze względu na uniwersalną szynę, którą możemy zamocować w praktycznie każdym miejscu na suficie, żaluzje pionowe zastosować można na kilka innych sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie verticali jako drzwi lub ścianek działowych. W ten sposób zyskujemy możliwość estetycznego podzielenia dużej przestrzeni na kilka mniejszych stref. Takie zastosowanie najczęściej spotkać można w wielkich biurowcach czy urzędach. Niemniej jednak to samo rozwiązanie wykorzystać można w prywatnych budynkach mieszkalnych, aby oddzielić na przykład miejsce pracy zdalnej od reszty mieszkania, bądź salon od otwartej kuchni.